Zavrieť
Deti a tenis – kedy začať?

Deti a tenis – kedy začať?

U detí do 10 rokov je treba klásť dôraz na všeobecnú pohybovú prípravu, kedy je motorické a koordinačné učenie najefektívnejšie. Do 5 rokov je zaradenie tenisových cvičení len nadstavbou na cvičenia „všeobecné“, ktoré zatiaľ plnia funkciu len vytvorenie prvého vzťahu k tenisovej rakete a loptičke.

Vo veku 5-6 rokov už môžu deti hrať tenis formou zábavných tenisových cvičení s počítaním na body, čo prospeje sociálnemu vnímaniu výhier, ale hlavne prehier. Dbáme na ich vnímanie ostatních detí na kurte ako kamarátov a nie súperov. Ideálny počet tréningov je 2-3 týždenne, doporučujeme k nim pridať iné pohybové športy ako napríklad plávanie, atletiku, či gymnastiku. V tomto veku sa však dá dosiahnuť veľkých zmien vo výkonnosti, preto je už treba diferencovať medzi hráčmi pripravenými hrať súťažný tenis a hobby tenistami. Pre hráčov s potenciálom hrať turnaje do 8 rokov je už treba zaradiť viac tréningov, ktorích hlavná naplň bude tenis ako taký, avšak stále formou zábavných cvičení.

6-7 ročné deti už vačšinou hrávajú turnaje pre deti do 8 rokov, je už aj vidieť rozdiely medzi deťmi, ktoré tenis baví hrať ako hobby a tie, ktoré hrajú rady na body a môžu si tak zažiť svoje prvé turnaje. Deti, ktoré sa už začínajú venovať súťažnému tenisu potrebuju vačší objem tréningov – cca 5 hodín týždenne + kondičná príprava

Hoby tenistom nad 7 rokov vačšinou stačí hrať 2-3x do týždňa. Je to dostatok času na to, aby sa pomalým tempom do určitej úrovne zlepšovali a tenis zostal ich obľúbenou voľnočasovou aktivitou. Opakom sú súťažní tenisti, ktorí potrebuju tráviť na kurte stále viac času, ich kamaráti sú prevažne kluboví spoluhráči a voľný čas trávia na kurte radšej ako kdekoľvek inde. Konkurencia pribúda a na turnajoch do 10 rokov je už veľmi vidieť rozdiely medzi tými, ktorí trávia na kurte viac času. Tu už sa pohybujeme v doporučenom objeme odtrénovaných hodín na 7+ týždenne + kondičná príprava.

Od 10 rokov začína kategória mladšieho žiactva, ktorým sa už vedie celoštátny rebríček na STZ (Slovenský tenisový zväz) a tým stúpa súťaživosť u detí a bohužiaľ aj rodičov.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tešíme sa na Vás
Telefón: 0910186443
Odborárska ulica 8
Banka