Zavrieť
„Príliš starý pre tenis?“ To je mýtus

„Príliš starý pre tenis?“ To je mýtus

Mnoho ľudí v sebe udržuje domnenie, že šport je určený pre mladých a v ich veku už buď nemá zmysel športovať, alebo si fyzicky netrúfa.

V tomto článku sa budeme venovať seniorom vo veku 60+. V tomto veku je hlavný predpoklad udržanie si fyzického, mentálneho a psychologického nastavenia. Šport, pohyb a zdravý životný štýl sú teda dôležitými spôsobmi, ako toto nastavenie dosiahnuť. Musia sa vziať v úvahu aj zdravotné dôvody a túžba socializovať sa, čo môžu byť tieť dôležitými dôvodmi športovať. Nieje pochýb, že všetci priaznivci tenisu v tomto seniorskom veku sú odhodlaní sa zúčastnovať v sociálnom športovom živote tak dlho, ako sa dá. Vo všeobecnosti platí, že motívy a dôvody seniorov hrať tenis sú podobné ako u ľudí v mladšom veku.

Trend športovať aj vo vyššiom veku sa globálne rozširuje, dôkazom sú štatistiky zverejnené Nemeckou Tenisovou Asociáciou, Kráľovskou Španielskou Tenisovou Federáciou a Švédskou Tenisovou Asociáciou. Nemecká tenisová asociácia je jednou z najväčších na svete a preto sú tieto štatistiky cenné, pre obecný prehľad. Samozrejme sa tieto štatistiky líšia v každej krajine, ponúkneme Vám preto prehľad aj z ďaľších tenisových zväzov.

V Nemecku tvorili v roku 2017 členovia klubov vo veku 60+ približne 25%  členov klubov v najväčších regiónov. V roku 2016 ich bolo ešte viac a ich počet má zvyšujúcu sa tendenciu: V roku 1996 tvorila táto čast členov len 8,5%, v roku 2001 12,6%, v roku 2006 18,6%, v roku 2011 22% a v roku 2016 29,5%.

V Španielsku sú zistené štatistiky trochu iné. Najstaršou vekovou kategóriou ktorú zisťovali je 19+, tá tvorí približne 45% členov tenisových klubov v 19 najväčších mestách Španielska

Vo Švédsku štatistika ukazuje, že celkového počtu tenistov, je vyše polovica vo veku 25+ rokov a vo veku 60+ je z celkového počtu približne 17%.

Je vidieť, že tenis sa dá hrať v každom veku, samozrejme v každom veku sa hrá tenis inak. Starší tenisti dávajú prednosť štvorhre, ktorá nevyžaduje toľko pohybu ako v dvojhre. Zároveň je pre nich tenisový kurt miesto, kde môžu zdravo tráviť čas so svojimi priateľmi aktivitou ktorá ich baví. A o tom šport v tomto veku je.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tešíme sa na Vás
Telefón: 0910186443
Odborárska ulica 8
Banka